U Rudej - fitnessowo-lifestylowy blog

Jaki stanik sportowy wybrać?

Dzisiaj odchodzę trochę od zdrowego żywienia, żeby poruszyć bardzo ważną kwestię, jaką jest odpowiedni stanik sportowy. Wiele kobiet, które ćwiczą, wciąż używa zwykłych staników (czasem nakładają dwa zwykłe staniki na siebie) nie wiedząc, jak wielką krzywdę mogą sobie tym wyrządzić. Jeżeli chodzi o buty sportowe i staniki sportowe, to wcale nie jest jakiś spisek potężnych marek sportowych, żeby zedrzeć z Was kasę. O ile można ćwiczyć w zwykłych dresach z bazaru za dychę, to w przypadku tych dwóch elementów warto wydać więcej pieniędzy, żeby uniknąć kontuzji (w przypadku butów) i deformacji biustu (w przypadku stanika sportowego).

Stanik sportowy to podstawa!

Zwykły stanik nie podtrzyma Waszego biustu należycie podczas wszelkich wyskoków, biegów innej aktywności fizycznej, która opiera się na biegu i skakaniu. Zwykły stanik służy do tego, żeby utrzymać biust podczas chodzenia, a nie biegu. Gdy biegacie lub skaczecie, to wasz biust również – grawitacja to bezwzględna suka, a więzadła Coopera rozciągają się, powodując, że biust nie tylko obwisa, ale również może ulec trwałej deformacji! Takie skutki są nieodwracalne, chyba że zdecydujecie się pójść pod nóż, ale nie ukrywajmy: nie każdego na to stać. Operacja biustu nie dość, że jest kosztowna, to bolesna, dlatego warto już od początku o niego zadbać. Gdzieś czytałam, że podtrzymywanie biustu w przypadku zwykłego stanika wynosi zaledwie 30% podczas biegu: zakładając dwa na siebie nie dość, że narażasz się na otarcia i dyskomfort, ale również nie zwiększysz znacznie podtrzymywania piersi. Porządny stanik z Decathlonu można kupić już za 100 złotych, chyba że masz większą miseczkę, to czasem warto jest dopłacić kolejne 100 i cieszyć się jędrnym biustem przez lata. Ujmę to inaczej: jeżeli nie chcesz mieć dwóch placków do kolan, to zainwestuj w porządny stanik sportowy. Nie top sportowy, tylko stanik!

Jaki stanik sportowy wybrać?

Zależy od Twojego biustu, ale najlepiej, jeżeli będzie jak najbardziej zabudowany. Im większy biust, tym bardziej zabudowany powinien być stanik, jak zobaczysz na zdjęciu niżej. Najlepiej, jeżeli będzie miał dodatkowe zapięcie z tyłu, jak na zdjęciu tuż pod tym akapitem. Musi dobrze przylegać do ciała, ale nie powinien Cię za bardzo ściskać. Nic nie powinno z niego wystawać – najlepiej, jeżeli skorzystasz z pomocy braffiterki albo po prostu weźmiesz kilka staników i poprzymierzasz je. Pamiętaj, żeby przed zakupem poskakać trochę w przymierzalni i sprawdzić, czy piersi są na swoim miejscu. Uwierzcie: w dobrym staniku sportowym biust jest niczym w zbroi i porusza się nieznacznie, dzięki czemu żadne drgania nie uszkodzą więzadeł Coopera.

jaki stanik sportowy wybrać

Jaki stanik sportowy wybrać? Osobiście polecam Shock Absorber, model Ultimate Run Bra. Kosztuje 200-210 złotych, ale posłuży Ci przez lata. Ma dodatkowe zapięcie z tyłu, a biust nie rusza się nawet na milimetr (dobra, trochę się rusza, ale naprawdę nieznacznie). Jeżeli pierze się go tak, jak zwykłe sportowe rzeczy, to stanik się nie rozciąga i nie zmienia swojego kształtu. Dziewczyny polecają również staniki sportowe Panache na duży biust. Jeżeli jednak masz mniejszy biust, po prostu idź do Decathlonu do odpowiedniego działu i je wypróbuj. Adidas, Puma a nawet H&M ma całkiem dobre staniki sportowe (ten ostatni ponoć tylko sezonowo), ale jest jeden warunek: przed zakupem zawsze go przymierz! Niektóre sklepy sprzedają buble, które w ogóle nie trzymają piersi. Pamiętaj też: nigdy nie zakładaj pod stanik sportowy zwykłego stanika, bo tylko nabawisz się otarć. Dobry stanik sportowy powinien przylegać do ciała i nie powinnaś tam nawet móc wcisnąć zwykłego stanika!

jaki stanik sportowy wybrać

Pamiętaj: im wcześniej go kupisz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zdeformujesz sobie biust. A uwierz mi, że nie chcesz później wydawać pieniędzy na operację – zresztą po co, skoro możesz po prostu o siebie zadbać? :)

 

Obserwuj mnie na INSTAGRAMIE i na FACEBOOKU. Jeżeli chcesz skomentować, wpisz komentarz w odpowiednie pole i kliknij myszką w pole „zarejestruj” → otworzą Ci się pola name, e-mail, hasło, a niżej okienko do zaznaczenia „wolę pisać jako gość”.